OLEJOWANIE STOPNI I PORĘCZY - DREWNO SUROWE

Wszystkie elementy z drewna surowego, ługowanego i nowo polerowanego można olejować olejem do podłóg. Nadaje on powierzchniom drewnianym atrakcyjny połysk, jednocześnie chroniąc je przed ścieraniem, brudem i wilgocią. Olej wsiąka w drewno zapewniając powierzchnię, którą można łatwo czyścić, a w przypadku zużycia przywrócić jej uprzedni wygląd. Do elementów z drewna jasnego można stosować biały olej podłogowy, który intensyfikuje jego naturalny, jasny kolor. Do elementów z drewna ciemnego można stosować olej do podłóg w kolorze naturalnym.

 

OLEJOWANIE SCHODÓW Z DREWNA SUROWEGO

Olej nadaje powierzchniom drewnianym atrakcyjny połysk, jednocześnie chroniąc je przed ścieraniem, brudem i wilgocią. Jeśli elementy drewniane zostały wypolerowane przed olejowaniem, ich powierzchnię należy przemyć dobrze wyciśniętą ścierką zmoczoną letnią wodą mydłem, aby usunąć pył. Przed naniesieniem oleju elementy muszą wyschnąć. Olej należy nanosić w temperaturze ok. 18°C. Można zastosować np. olej do podłóg marki Trip Trap w kolorze jasnym lub naturalnym.

1. Przed zastosowanie oleju białego i podczas jego nanoszenia opakowanie należy mocno wstrząsać, aby pigment nie osiadał na dnie.

2. Olej należy nanosić gąbką, równo rozprowadzając na powierzchni. Odczekać 5 -10 minut, aby olej wsiąknął w drewno. Jeśli pozostały partie niepokryte, należy nanieść na nie więcej oleju.

3. Nadmiar oleju usunąć szmatką.

4. Elementy należy następnie wypolerować białą szczotką, aż do uzyskania odpowiednio nasyconej powierzchni. Efekt będzie tym lepszy, im lepiej powierzchnia została wypolerowana. Na powierzchni nie powinien pozostać nadmiar oleju. Powierzchnia nie może być wilgotna. Następnie należy kontynuować olejowanie kolejnych elementów.

5. Po ok. 6-8 godzinach elementy należy ponowne wypolerować białą szczotką, na którą można nałożyć ścierkę.

6. Po 24 godzinach schody można zamontować i korzystać z nich.

7. W okresie utwardzania oleju, ok. 3-5 dni, powierzchnie należy chronić przed wilgocią.

8. Narzędzia można umyć w rozpuszczalniku do oleju.

 

Po zamontowaniu na schody można ponownie nanieść niewielką ilość oleju, aby zapewnić dodatkowe nasycenie i uzyskać optymalny efekt estetyczny oraz bardziej wytrzymałą, odporną na zabrudzenia i wilgoć powierzchnię.

UWAGA! Szmatki, gąbki do polerowania itd. natychmiast po użyciu należy spalić, umieścić w wodzie lub szczelnym pojemniku, gdyż istnieje ryzyko samozapłonu.

 

ŁUGOWANIE SUROWEGO DREWNA IGLASTEGO

Ługowanie drewna iglastego wstrzymuje naturalny proces jego żółknięcia i zapewnia zachowanie naturalnej, jasnej barwy. Ług wywołuje proces chemiczny, który w niektórych przypadkach może tymczasowo wydobyć odcienie o nienaturalnym wyglądzie. Odcienie te blakną lub znikają po 6-12 tygodniach. Ług zawiera biały pigment, który przyspiesza uzyskanie jasnej barwy. Ług nie chroni drewna przez ścieraniem i brudem. Po ługowaniu ze schodów nie należy korzystać dopóki nie zostaną zakonserwowane olejem.

 

ŁUGOWANIE DREWNA IGLASTEGO

Ług do drewna iglastego można stosować tylko na elementach z drewna sosnowego i świerkowego. Ługowanie należy przeprowadzić przed montażem schodów. Można wykorzystać np. ług do drewna iglastego marki Trip Trap. Przed ługowaniem powierzchnie muszą być czyste i suche. Podczas ługowania należy stosować rękawice i okulary ochronne.

1. Pojemnik z ługiem należy energicznie wstrząsnąć. Następnie ług należy przelać do plastikowego wiadra. Przelany ług musi zawierać pigment. Ług należy regularnie mieszać, aby pigment nie opadł na dno, co zapewni równomierny odcień.
2. Na stopniach należy umieścić taśmę klejącą (1 cm od brzegów), aby zapobiec pęcznieniu drewna, co może spowodować problemy przy montażu.
3. Ług należy równomiernie nanosić nylonowym pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów.
4. Pozostawić do wyschnięcia - min. 8 godzin w temp. 20°C.
5. Po całkowitym wyschnięciu elementów, należy usunąć z powierzchni widoczny pigment. Można to zrobić zamoczoną w wodzie i dobrze wyciśniętą ścierką. Pozostawić do wyschnięcia - min. 24 godziny. 24 godziny.
6. Narzędzia umyć w wodzie.

 

Czyszczenie i konserwacja elementów olejowanych

Czyszczenie i konserwacja
Przy codziennym sprzątaniu schody należy przetrzeć dobrze wyciśniętą ścierką zwilżoną w wodzie. Do mycia schodów olejowanych można stosować np. środek myjący do podłóg marki Trip Trap w kolorze białym lub naturalnym (patrz instrukcje dot. dozowania podane na etykiecie). Biały środek należy stosować na powierzchniach olejowanych na biało. Środek działa dwojako: czyści schody jednocześnie zapewniając niewidoczną powłokę ochronną. Na schodach nie należy pozostawiać wody.
Nie należy stosować płatków mydlanych, ponieważ nie konserwują one drewna i je wysuszają.


Czyszczenie gruntowne
W przypadku znacznego zabrudzenia schodów, należy je umyć np. środkiem myjącym do podłóg marki Trip Trap w kolorze białym lub naturalnym (patrz instrukcje dot. dozowania podane na etykiecie). Bezpośrednio po umyciu schody należy przemyć środkiem mydlanym do podłóg Trip Trap, w kolorze białym lub bezbarwnym, aby ponownie uzyskać powłokę ochronną.


Usuwanie plam
Trudne plamy można usuwać np. odplamiaczem do drewna marki Trip Trap. Spryskać plamę odplamiaczem i pozostawić go na jakiś czas. Jeśli jest to wymagane, czynności należy powtórzyć. W przypadku plam spowodowanych wsiąknięciem wilgoci w drewno, można je przetrzeć grubym papierem ściernym, po czym element należy wypolerować papierem ściernym o granulacji 320, a następnie nanieść na wypolerowaną powierzchnię olej - patrz Olejowanie. Naprawiona powierzchnia będzie się odróżniać przed jej kilkakrotnym umyciem w trakcie użytkowania.

Dalsza konserwacja

Schody należy następnie konserwować olejem, np. marki Trip Trap lub pastą, aby nie dopuścić do ścierania powierzchni olejowanych. Przed konserwacją schodów olejem lub pastą należy je umyć środkiem do mycia drewna marki Trip Trap (patrz instrukcje dot. dozowania podane na etykiecie). Przed olejowaniem schody muszą być całkowicie suche. Olej lub pastę należy nanosić ścierką. Bezpośrednio po olejowaniu olej należy wetrzeć w drewno. W razie potrzeby powtórzyć olejowanie. Olej lub pasta muszą całkowicie wniknąć w drewno, jego powierzchnia powinna nabrać lekkiego połysku. Należy stosować bawełniane ścierki lub białe gąbki do polerowania.

Na powierzchni nie należy pozostawiać nadmiaru oleju, ponieważ powoduje to powstanie smug. Ze schodów można korzystać po ok. 4-5 godzinach (w temp. 18-20°C). Po 48 godzinach schody można ponownie umyć, np. mydłem marki Trip Trap w kolorze białym lub bezbarwnym.

UWAGA! Ścierki, gąbki do polerowania itd. nasączone olejem bezpośrednio po użyciu należy wypłukać w wodzie, umieścić w szczelnym pojemniku i wyrzucić, lub spalić gdyż istnieje ryzyko samozapłonu. Czyszczenie i konserwacja powierzchni lakierowanych i pomalowanych.

Czyszczenie
Powierzchnie lakierowane i pomalowane na co dzień można przecierać zamoczoną w ciepłej wodzie i dobrze wyciśniętą ścierką. Należy pamiętać, aby stosować jak najmniej wody. W przypadku konieczności gruntownego umycia schodów, należy zastosować specjalny środek przeznaczony do powierzchni lakierowanych, np. marki Trip Trap (patrz instrukcje dotyczące rozcieńczana podane na etykiecie).


Czyszczenie gruntowne
Jeśli schody wymagają gruntownego czyszczenia, należy zastosować środek do czyszczenia powierzchni drewnianych z wodą, np. marki Trip Trap (patrz instrukcje dotyczące rozcieńczana podane na etykiecie). Powierzchnie lakierowane należy czyścić z użyciem specjalnego środka do powierzchni lakierowanych, np. marki Trip Trap. Środek do powierzchni lakierowanych Trip Trap jest dostępny w wersji matowej i z połyskiem. Środek do powierzchni lakierowanych wzmacnia warstwę lakieru, chroniąc ją przed ścieraniem i zarysowaniami, przez co przedłuża żywotność elementów. Warstwa środka do powierzchni lakierowanych Trip Trap zostaje usunięta przez nałożenie nowej warstwy przy kolejnym zastosowaniu, dzięki czemu na powierzchni konserwowanych elementów nie gromadzi się jego nadmiar. Nanieść wymaganą ilość środka a następnie powierzchnię lakierowaną należy starannie umyć środkiem do czyszczenia drewna Trip Trap (patrz instrukcje dotyczące dozowania podane na etykiecie). Następnie należy odczekać, aż powierzchnia całkowicie wyschnie i zastosować środek do powierzchni lakierowanych Trip Trap, nakładając cienką warstwę. Jeśli ścierka ulegnie zabrudzeniu, należy ją wypłukać w czystej wodzie i dobrze wycisnąć. Następnie kontynuować nakładanie. Jeśli powierzchnia zaczyna schnąć, nie należy nakładać więcej środka. Przed korzystaniem ze schodów należy odczekać aż wyschną (ok. 30 minut). Po zastosowaniu środka do powierzchni lakierowanych nie ma konieczności polerowania powierzchni czy stosowania innych zabiegów.